KPA w spółdzielniach ?

Zarówno spółdzielcy jak i pracownicy spółdzielni często mają błędne przekonanie, że spółdzielnie powinny stosować kodeks postępowania administracyjnego.

Zazwyczaj osoby te doszukują się takiego obowiązku w art. 2 kpa , który stanowi, że „Kodeks postępowania administracyjnego normuje ponadto postępowanie w sprawie skarg i wniosków (Dział VIII) przed organami państwowymi, organami jednostek samorządu terytorialnego oraz przed organami organizacji społecznych.” Jednocześnie zgodnie z art. 5 § 2 pkt 5 kpa przez organizacje społeczne – rozumie się  organizacje zawodowe, samorządowe, spółdzielcze i inne organizacje społeczne.

Pamiętać jednak należy, że spółdzielni nie można utożsamiać z organizacją spółdzielczą. „Organizacja spółdzielcza” to   określenie organizacji zrzeszającej spółdzielnie.

Możliwość zastosowania przepisów kpa może wynikać natomiast  z wyraźnego wskazania w ustawie możliwości zastosowania tej procedury. Sytuacja taka ma miejsce w przypadku lustracji spółdzielni co zostało uregulowane w przepisach prawa spółdzielczego.

Podsumowując Kodeks postępowania administracyjnego nie ma zastosowania do relacji między członkiem a spółdzielnią, gdyż relacje te mają charakter stricte cywilnoprawny.

This entry was posted in Bez kategorii, Ciekawostki, Interpretacje, Obowiązki członków, Podstawy and tagged , , , . Bookmark the permalink.

3 Responses to KPA w spółdzielniach ?

  1. Claudette says:

    Witam,Mam pytanie odnośnie remnotu balkonf3w.Balkony umiejscowione są tak jak na zdjęciu na początku tematu.Sąsiadowi pode mną odpada tynk z sufitu bo spływająca woda z mojego balkonu podchodzi na jego sufit. Spf3łdzielnia mieszkaniowa wymyśliła, że przeprowadzi remont sufitf3w poprzez skucie całej posadzki u mnie wylanie szlicht itd i położenie płytek od nowa. Wystarczyłoby zrobienie kapi-noskf3w z blachy no ale cf3ż Problem pojawia się dopiero teraz-na zebraniu w spf3łdzielni oznajmiono mieszkańcom, że spf3łdzielnia skuje płytki na balkonie i zrobi całą resztę i położy gres od nowa ale trzeba za niego zapłacić 300zł.Drugie wyjście spf3łdzielnia robi cały remont balkonu i kładzie właścicielowi mieszkania płytki, ktf3re sam zakupi.A co z płytkami, ktf3re teraz są na balkonach mieszkańcf3w kto zapłaci za ich zniszczenie-moje leżą 10l. i nie odchodzą są ok.Zgodzę się na remont ale nie mam zamiaru płacić 300zł lub kupować nowych.Sprawa dotyczy całego bloku.Proszę o radę.

  2. sczech says:

    „KPA
    Art.2.Kodeks postępowania administracyjnego normuje ponadto postępowanie w sprawie skarg i wniosków (Dział VIII) przed organami państwowymi, organami jednostek samorządu terytorialnego oraz przed organami organizacji społecznych.
    Art.5.§2.Ilekroć w przepisach Kodeksu postępowania administracyjnego jest mowa o:
    5)organizacjach społecznych – rozumie się przez to organizacje zawodowe, samorządowe, spółdzielcze i inne organizacje społeczne;”
    Postępowanie przed a nie jak Pan pisze między , to trochę zmienia sens tezy i wniosku.
    Pozdrawiam

    • admin says:

      Artykuł był o relacjach między członkiem a spółdzielnią. Więc jest to synonim wyrażenia „postępowanie członka przed …” Nie zmienia to faktu, że spółdzielnia nie jest organizacją spółdzielczą i kpa nie ma zastosowania.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *