Bez kategorii,  Ciekawostki,  Nowości,  zmiany w przepisach

Strefa ruchu – znaczenie znaku dla osiedlowych uliczek

Problematyka dzisiejszego wpisu to odpowiedź na pytanie o możliwość decydowania przez Spółdzielnię o tym kto jest np. uprawniony do korzystania z ich osiedlowych uliczek czy parkingów.

Nie tak dawno wprowadzono znak pionowego D-52 „strefa ruchu”, który zgodnie z § 60c rozporządzenia w sprawie znaków i sygnałów drogowych oznacza wjazd na drogę wewnętrzną położoną w strefie ruchu, natomiast wyjazd ze strefy ruchu oznacza się znakiem D-53 „koniec strefy ruchu”. Ponadto w art. 2 pkt. 16a ustawy prawo o ruchu drogowym (dalej: p.r.d.) ustawodawca zdefiniował „strefę ruchu” jako obszar obejmujący, co najmniej jedną drogę wewnętrzną, na który wjazdy i wyjazdy oznaczone są odpowiednimi znakami drogowymi. W końcu zgodnie z art. 8 ust. 1 ustawy o drogach publicznych drogi, parkingi oraz place przeznaczone do ruchu pojazdów, niezaliczone do żadnej z kategorii dróg publicznych i niezlokalizowane w pasie drogowym tych dróg są drogami wewnętrznymi.

Z kolei podstawową różnicą między drogą publiczną, a drogą wewnętrzną jest to, że drogi wewnętrzne nie stanowią przedmiotu prawa powszechnego korzystania, stąd korzystanie z dróg wewnętrznych podlega przede wszystkim regulacji prawa cywilnego, w tym przepisom o ochronie prawa własności. Wynika z tego, że z dróg wewnętrznych może korzystać właściciel oraz każdy, kto ma jego zgodę, która może być wyrażona przez każde zachowanie, które w sposób dostateczny ujawnia wolę tej osoby (art. 60 Kodeksu cywilnego).

Jakie jednak znaczenie ma oznakowanie dróg wewnętrznych strefą ruchu? A mianowicie wówczas w strefie przepisy ustawy – Prawo o ruchu drogowym będą miały zastosowanie w takim zakresie, jak na drodze publicznej. Oznacza to przede wszystkim, że w przypadku naruszenia jakichkolwiek zakazów w strefie Policja lub Straż Miejska będzie mogła wystawić za to mandat. W przypadku, gdy taka strefa nie będzie oznakowana, nie będzie można karać mandatem uczestników ruchu, którzy postawiony znak zakazu naruszają, a jedynie będzie można dochodzić swoich praw na drodze cywilnej, która  jest z pewnością dużo mniej wydajna i efektywna. Wynika to z tego, że postawienie znaku zakazu na drodze wewnętrznej, gdzie nie obowiązuje strefa ruchu powoduje, że jest to jedynie przepis porządkowy ustanowiony przez zarządcę (właściciela terenu).

Nie mniej istotne jest tutaj, że według art. 10 ust. 10a p.r.d. podmioty zarządzające drogami wewnętrznymi ustalając organizację ruchu na tych drogach, stosują znaki i sygnały drogowe oraz zasady ich umieszczania wynikające z ustawy i jej przepisów wykonawczych. Koszt oznakowania drogi wewnętrznej ponosi podmiot zarządzający drogą, czyli według art. 8 ust. 2 ustawy o drogach publicznych zarządca terenu lub w przypadku jego braku właściciel terenu.

Podsumowując władze Spółdzielni mogą decydować kto będzie uprawniony do korzystania z ich osiedlowych uliczek czy parkingów z tą różnicą, że tylko w wypadku oznakowania osiedla strefą ruchu będą miały możliwość wpływania na uczestników ruchu do stosowania się do obowiązujących na swoich drogach oznakowań. I to tylko wtedy jeśli będą to znaki wynikające z ustawy i jej przepisów wykonawczych.

12 komentarzy

  • piotr

    Podsumowując władze Spółdzielni mogą decydować kto będzie uprawniony do korzystania z ich osiedlowych uliczek czy parkingów z tą różnicą, że tylko w wypadku oznakowania osiedla strefą ruchu będą miały możliwość wpływania na uczestników ruchu do stosowania się do obowiązujących na swoich drogach oznakowań. I to tylko wtedy jeśli będą to znaki wynikające z ustawy i jej przepisów wykonawczych…. Na jakiej zasadzie możemy z zamkniętego parkingu gdzie jest strefa ruchu wyegzekwować nieparkowanie? Kto to wyegzekwuje. Strefa ruchu wprowadza PoRD. Tylko tyle.

    • admin

      „Na jakiej zasadzie możemy z zamkniętego parkingu gdzie jest strefa ruchu wyegzekwować nieparkowanie? Kto to wyegzekwuje.”

      Nie wiem co mam rozumieć przez „zamknięty parking” ? pewnie to, że jest tylko np. dla mieszkańców. Takiego podmiotowego ograniczenia przepisy nie przewidują więc policja czy też straż miejska nie wyegzekwuje „nieparkowania”. Można to jednak zrobić na drodze cywilnej. Najczęściej stosuje się informację o opłacie dla osób trzecich – odpowiednio wysokiej – za 1 godzinę parkowania np 30 zł. Wtedy jeśli ktoś parkuje na takim prywatnym parkingu to akceptuje warunki parkowania. Niestety ktoś musiałby tego pilnować i gromadzić dokumentację w celu wyegzekwowania opłat.

  • Mateusz

    Niestety ale policja i straż miejska różnie interpretują zakres funkcjonowania tego znaku. Mieszkam na osiedlu na którym znak ten nie został zainstalowany. Ze względu na brak miejsc parkingowych zmuszony jestem nieraz parkować na trawniku (za zgodą zarządu spółdzielni), niestety w zeszłym tygodniu znalazłem za wycieraczką wezwanie do stawienia się w straży miejskiej. Zanim udałem się do straży poszedłem na policje gdzie zostałem poinformowany że brak znaku „strefa ruchu” sprawia iż ani policja ani SM nie mają prawa egzekwować przepisów kodeksu ruchu drogowego w zakresie parkowania.
    Natomiast strażnik miejski stwierdził, że na trawniku zakaz obowiązuje zawsze i brak oznaczenia znakiem D-52 tego nie zmienia. Mam nieodparte wrażenie że przepis nie do końca wyjaśnia tą kwestie skoro przedstawiciele obu instytucji odmiennie interpretują wspomniany przepis. Jednym słowem każdy swoje a ja dalej nie wiem czy następnym razem sprawa nie zakończy się mandatem.

  • Maciej K

    Parkując na trawie nie naruszasz przepisów ruchu drogowego chyba że stoi tam taki znak, ale niszczysz zieleń i to też jest wykroczenie. Ja tylko ciekaw jestem czy znak strefy ruchu można postawić na drodze publicznej?

    • Gabriela

      Nie można, bo przepis mówi: „strefa ruchu – obszar obejmujący co najmniej jedną drogę wewnętrzną, na który wjazdy i wyjazdy oznaczone są odpowiednimi znakami drogowymi;”

  • BW

    co z pojazdami wyjezdzajacymi ze strefy ruchu na droge pubilczna? Dzisiaj pewien pan wyjechal z takiego parkingu mi prosto pod kola twierdzac ze jest z prawej mojej strony i ma pierwszenstwo….., na mojej drodze nei bylo znaku skrzyzowania, ani zadnego innego – kto mial racje??

    • B

      Strefa ruchu obejmuje drogę wewnętrzną. Z kolei wyjeżdżając z drogi wewnętrznej kierowca włącza się do ruchu, wiec musi ustąp naszywkami pierwszeństwa. Dodatkowo taki wyjazd wogóle nie jest skrzyżowaniem, wiec nie obowiązuje reguła prawej ręki.

  • Zając Maciej

    u nas na oś Piastów w Krakowie końcowy jej odcinek jak twierdzi Zikit należy do spóldzielni która postawiła tam znak zakaz wjazdu -tylko dla mieszkańców ,natomiast nigdzie nie ma znaku ,,STREFA RUCH ”-ani żadnego innego który by stwierdzał własnośc spóldzielni-czy znak zakazu jest postawiony zgodnie z prawem? bo SM kara tam mandatami za parkowanie-Proszę o odpowieć

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress