Bez kategorii,  Ciekawostki,  Nowości,  Opinie,  Rada Nadzorcza,  Walne Zgromadzenie,  Zarząd

Projekt posłanki Lidii Staroń – reaktywacja

W dzisiejszej RP zamieszczono artykuł „Rewolucja w spółdzielniach”  traktujący o powrocie koncepcji grupy posłów zmierzającym do de facto likwidacji spółdzielni.

Zupełnie nie rozumiem po co wprowadzać zmiany polegające na zrównaniu braku absolutorium z odwołaniem zarządu i zarzutu uzasadniającego taką zmianę głoszącego, że rady nadzorcze to koledzy członków zarządu. Przecież akurat rady nadzorcze zawsze wybierane były na walnych zgromadzeniach i członkowie zawsze poprzez radę mogli mieć wpływ na zarząd. Rozwiązanie takie funkcjonuje od lat nie tylko w spółdzielniach. Propozycja udzielania absolutorium w ciągu 12 miesięcy od wejścia w życie noweli również jest  osobliwa biorąc pod uwagę, że co roku walne zgromadzenie podejmuje uchwałę w przedmiocie absolutorium dla członków zarządu.  O możliwości „odłączenia” od spółdzielni też już traktują obowiązujące przepisy więc w mojej opinii są to zmiany zupełnie zbędne.

Problem tkwi w organizacji walnych zgromadzeń.  Zainteresowanie zgromadzeniem jest znikome często trudno osiągnąć wymagane quorum do pozwolenia na zbycie nieruchomości a średnia wieku osób obecnych na zgromadzeniach to 60+. Głównie są to emeryci mający czas na udział w posiedzeniach. I szczerze mówiąc nie wierzę aby frekwencja wzrosła jak będzie można na walnym odwołać prezesa. Problem nie polega na tym, że członkom nie chce się chodzić na zgromadzenia tylko, że najzwyczajniej nie mają już na to czasu.

Moim zdaniem rozwiązaniem tego problemu byłoby umożliwienie głosowania na walnym zgromadzeniu za pośrednictwem internetu. Myślę, że frekwencja wzrosłaby wtedy co najmniej o 50%.  Pojawi się pewnie zarzut braku dyskusji na zgromadzeniu ale w obowiązującym stanie prawnym ta dyskusja już jest pusta, bowiem projektów uchwał na samym zgromadzeniu nie da się modyfikować. Można sobie jedynie podyskutować nad tym czy to rozwiązanie się podoba czy też nie ale bez konstruktywnego finału w postaci zmiany uchwały. Taką dyskusję można by z powodzeniem prowadzić również  np. na internetowym forum spółdzielni.

Do przepisów dotyczących wspólnot wprowadzono już np. połączenie głosowania na zebraniu z indywidualnym zbieraniem głosów co z pewnością  wyszło na korzyść członkom wspólnot. Dlaczego nie wprowadzić nowych technologii i rozwiązań do spółdzielni i połączyć głosowanie tradycyjne z internetowym ?

 

jeden komentarz

  • Andrzej

    POMYSŁY Z INTERNETEM I INNE DOBRE wnioskowałem nie raz dwa trzy do SM-ALE TAKIEGO I INNEGO ZARZADY NIE CHCĄ TAKA JEST PRAWDA ,BOJA SIE O SWOJE STOŁKI!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! MAJA KORYTO I NIE ZALEZY IM NA CZŁLONKACH TYLKO ICH GŁOSACH DO DANEJ ICH UCHWAŁ NIE CZŁONKÓW,TAKA JEST PRAWDA…. SMUTNA ALE PRAWDZIWA,pozdrawiam

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress