COVID-19,  Walne Zgromadzenie

Rozporządzenie Rady UE o walnych zgromadzeniach.

Tak jak wczoraj obiecałem, dzisiaj kilka słów o akcie prawnym jaki ostatnio rozsyłają do spółdzielni różnego rodzaju związki je zrzeszające.

Otóż sprawa dotyczy konkretnie Rozporządzenia Rady (UE) 2020/699 z dnia 25 maja 2020 r. w sprawie tymczasowych środków dotyczących walnych zgromadzeń spółek europejskich (SE) i spółdzielni europejskich (SCE).

W rozporządzeniu tym znalazł się taki zapis:

W przypadku gdy, zgodnie z art. 54 ust. 1 rozporządzenia (WE) nr 1435/2003, walne zgromadzenie SCE ma odbyć się w 2020 r., to walne zgromadzenie SCE może, na zasadzie odstępstwa od tego przepisu, odbyć się w ciągu 12 miesięcy po upływie roku obrotowego, pod warunkiem że zostanie ono zorganizowane do dnia 31 grudnia 2020 r.

No i wszyscy sobie pomyśleli: jesteśmy spółdzielnią i działamy w kraju unijnym więc jesteśmy spółdzielnią europejską zatem musimy rozporządzenie stosować wprost i zorganizować walne zgromadzenie do końca roku. Nic bardziej mylnego.

UWAGA !!! spółdzielnia europejska to zupełnie odrębny twór, jest to podmiot transgraniczny, którego działanie reguluje nie tylko odrębne Rozporządzeniem Rady UE ale również nasza Ustawa o spółdzielni europejskiej z 22.07.2006r.

Jeśli chodzi o polskie spółdzielnie to oczywiście przepis o terminie walnego zgromadzenia zawarty w omawianym rozporządzeniu nie ma zastosowania.

Polskie spółdzielnie nadal obowiązuje przepis art. 90 tzw. Tarczy antykryzysowej zgodnie z którym jeżeli ustawowy termin zwołania walnego zgromadzenia spółdzielni albo zebrania właścicieli lokali przypada w okresie obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii, trwającego w dniu wejścia w życie niniejszej ustawy lub ogłoszonego bezpośrednio po okresie trwającym w dniu wejścia w życie niniejszej ustawy, ulega on przedłużeniu o 6 tygodni od dnia odwołania tego stanu. 

4 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress