Bez kategorii,  Ciekawostki,  Orzecznictwo

Sąd Najwyższy ponownie zajął się art. 48 ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych.

W dniu dzisiejszym Sąd Najwyższy w sprawie V CSK 524/10  potwierdził swoje dotychczasowe orzecznictwo uznając, że art. 48 ust 1 ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych stanowi podstawę do przekształcenia najmu w odrębną własność nieodpłatnie. Co ciekawe nowością jest uznanie, iż konstytucyjność takiego uregulowania zdaniem Sądu potwierdza orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego z 17.12.2008r. sygn. akt P16/08, którym jak stwierdził Sąd Najwyższy, Trybunał zaakceptował przekształcenie prawa lokatorskiego i własnościowego w  tzw. formule kosztowej. Trybunał Konstytucyjny  odraczając wejście w życie swojego wyroku z 17.12.2008r. zdaniem Sądu potwierdził możliwość stosowania w ogóle sytuacji przekształcenia w odrębną własność bez stosownego ekwiwalentu. Dlatego też uchylenie art. 48 ust 3 usm nie musi wcale oznaczać niekonstytucyjności stosowania samego art. 48 ust. 1 usm.

Z powyższych względów Sąd Najwyższy nie przychylił się do wniosku skarżącego o wystąpienie do Trybunału Konstytucyjnego z zapytaniem prawnym w tym zakresie. Przypomnę, że obecnie w Trybunale jest co najmniej 25 takich zapytań. (odsyłam do wpisu z 19.09.11)

Dzisiejsze uzasadnienie wyroku wywołało u mnie refleksję, że ten tok rozumowania może stać się dla Trybunału Konstytucyjnego doskonałym wyjściem z sytuacji jaka wytworzyła się po wydaniu wyroku uchylającego art. 48 ust 3 usm.  Jeśli moje przypuszczenia się sprawdzą, procedowanie przed Trybunałem może nagle przyśpieszyć.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress