COVID-19,  Walne Zgromadzenie,  zmiany w przepisach

Walne zdalne.

WPIS NIEAKTUALNY – NOWA INTERPRETACJA ZNAJDUJE SIĘ TUTAJ

Znowu obudziliśmy się w nowej rzeczywistości. Otóż weszła właśnie w życie „Tarcza Antykryzysowa” 2.0 wprowadzająca istotne zmiany w prawie spółdzielczym. (Dz.U. z 2020r. poz. 695, art 15)

Przepisy tej ustawy wprowadzają istotne novum w zakresie odbywania walnych zgromadzeń w spółdzielniach.

Otóż Zarząd lub Rada Nadzorcza może zarządzić podjęcie określonej uchwały przez walne zgromadzenie na piśmie albo przy wykorzystaniu środków bezpośredniego porozumiewania się na odległość.

Taka uchwała walnego zgromadzenia może być podjęta, jeżeli wszyscy członkowie zostali zawiadomieni o głosowaniu na piśmie albo przy wykorzystaniu środków bezpośredniego porozumiewania się na odległość.

Uchwała może być również wynikiem głosów częściowo oddanych na piśmie lub przy wykorzystaniu środków bezpośredniego porozumiewania się na odległość.

Co ważne głosowanie takie może być przeprowadzone niezależnie od postanowień statutu spółdzielni.

Rozwiązanie to nie będzie jednak nowym standardem gdyż znajdzie, zastosowanie tylko w czasie wprowadzenia stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii.

W praktyce głosowanie takie będzie możliwe tylko w małych spółdzielniach. Nie sądzę aby spółdzielnie posiadające tysiące członków zdecydowały się na taki krok.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress