Bez kategorii,  Obowiązki członków,  Opinie,  Podstawy

Wpisowe, udziały – wpłata i zwrot.

Przepisy dotyczące wpisowych i udziałów są zasadniczo klarowne. W praktyce występują przeważnie pytania dotyczące ich wysokości i możliwości zwrotu.

Wpisowe i udziały są obowiązkowymi opłatami, które należą się spółdzielni mieszkaniowej w zamian za przyjęcie w poczet jej członków. Inaczej mówiąc aby uzyskać członkostwo w spółdzielni mieszkaniowej należy wcześniej wnieść tzw. udział członkowski oraz zapłacić wpisowe. Są to bezwzględne obowiązki majątkowe, których źródłem prawnym jest dla wpisowego ustawa, a dla udziałów statut spółdzielni.

Obowiązek zapłaty wpisowego wynika z art. 19 ustawy Prawo spółdzielcze (dalej u.p.s.), którego wysokość w przypadku spółdzielni mieszkaniowych zgodnie z art. 3 ust. 4 ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych nie może przekraczać wysokości ¼ minimalnego wynagrodzenia za pracę, o którym mowa w ustawie z dnia 10 października 2002 r. o minimalnym wynagrodzeniu za pracę. Nadto wpłacone przez członka spółdzielni wpisowe nie podlega zwrotowi, a jest przeznaczone do zasilania jednego z funduszy własnych spółdzielni, a to funduszu zasobowego, który zgodnie z art. 78 § pkt 2 u.p.s. powstaje także z części nadwyżki bilansowej lub innych źródeł określonych w odrębnych przepisach.

Udział członkowski to druga obok wpisowego obowiązkowa opłata wnoszona przez osobę predestynującą do członków spółdzielni. Różnica między udziałem a wpisowym jest przede wszystkim taka, że wysokość udziału jest określona bezpośrednio w statucie spółdzielni i ma charakter zwrotny w przypadku ustania stosunku członkostwa. W ustawie Prawo spółdzielcze ustawodawca zapisał jedynie, że członek spółdzielni obowiązany jest do wniesienia zadeklarowanych udziałów stosownie do postanowień statutu (art. 19 § 1 u.p.s.) oraz, że członek spółdzielni obowiązany jest zadeklarować jeden udział, jeżeli statut nie zobowiązuje członków do zadeklarowania większej ilości udziałów (art. 20 § 1 u.p.s.). Wynika stąd z jednej strony, że to po stronie spółdzielni leży uprawnienie do określenia w statucie wysokości udziału a z drugiej, że w przypadku braku dodatkowych regulacji w statucie członek spółdzielni zobowiązany jest zadeklarować tylko jeden udział. Od strony formalnej zadeklarowanie udziału/ów następuje w pisemnej deklaracji członkowskiej i może mieć formę pieniężną lub inną wartość majątkową (aport), którą jednak należy przeliczyć na określoną kwotę pieniężną. Na koniec dodać można, że zadeklarowany udział określa np. zakres uczestnictwa członka spółdzielni w pokrywaniu jej strat (art. 19 § 2 u.p.s.).

Członek spółdzielni nie może co do zasady przed ustaniem członkostwa żądać zwrotu wpłat dokonanych na udziały (nie dotyczy to jednak wpłat przekraczających ilość udziałów, których zadeklarowania wymaga statut obowiązujący w chwili żądania zwrotu). W razie ustania członkostwa zwrot wpłat dokonanych na udziały może nastąpić dopiero po zatwierdzeniu sprawozdania finansowego za rok obrachunkowy, w którym członek wystąpił z żądaniem ich zwrotu. Członek nie ma prawa do zwrotu wkładów w wypadku, gdy udziały zostały przeznaczone na pokrycie strat spółdzielni. Jest to przepis bezwzględnie obowiązujący. (art. 21 u.p.s)

Zainteresowanych odsyłam do ostatniego w tym temacie artykułu w Rzeczpospolitej z dnia 18.10.2011r.: http://www.rp.pl/artykul/212825,734886-Zaporowe-ceny-za-czlonkostwo-w-spoldzielni-mieszkaniowej.html

28 komentarzy

 • alewandowska06@gmail.com

  Wklad czlonkowski.Kupowalam mieszkanie w 2003 roku i zaplacilam 1.000 zl Teraz sprzedalam mieszkanie i czy moge odebrac zwrot udzialow czlonkowskich w jakiej sumie , czy jak to sie nazywa .Teraz musialam zaplacic w nowej spoldzielni oplate czlonkowska w wys 1480 zl.Dziekuje.

  • Ryszard Stolarz

   Zwrot tych wpłat nie może nastąpić przed zatwierdzeniem sprawozdania finansowego za rok, w którym członek wystąpił z żądaniem. Przepisy odsyłają także do postanowień statutu, w których powinny być uregulowane zarówno sposób zwrotu, jak i jego termin. Zatem proponuję sprawdzić w pierwszej kolejności zapisy statutu Pani spółdzielni.

 • córka

  Dzień dobry, mój tata kupił wkład członkowski w 1974roku. W styczniu 2016r sprzedał mieszkanie i chciał odzyskać wkład. Otrzymał informację że jest to kwota kilku groszy gdyż uległa denominacji. Czy takie wyliczenia są prawne?

  • Ryszard Stolarz

   Na tak zadane pytanie nie sposób odpowiedzieć. Odpowiedź wymagałaby analizy procesu przekształcenia prawa, oceny czy wkład o którym Pani pisze to był faktycznie wkład. Co ma Pani na myśli poprzez „kupno wkładu”. Konieczne byłoby zapoznanie się z dokumentami jakie otrzymał Pani Tata.
   W sprawach spółdzielczych często ma miejsce mylenie różnych pojęć, które na przestrzeni lat miały różne znaczenie prawne i potoczne. Ich precyzyjne określenie ma zasadniczy wpływ na ocenę prawną sytuacji.

   • córka

    Dzień dobry, a jak adekwatnie do zadanego pytania ma się kwota wpłaty udziału budowlanego wpłaconego x lat temu. Czy również wkład wpłacony w kwocie 1000zł w 1973r ma teraz wartość 10gr bo kwota uległa denominacji – taka informację otrzymaliśmy w spółdzielni?

 • Monika

  Dzień dobry,
  we wrześniu 2014 roku zapisałam się do Spółdzielni Mieszkaniowej. Złożyłam deklarację wymaganą prawem, wpłaciłam kwotę wpisowego oraz udział członkowski w wysokościach określonych w statucie SM. Działalność SM dawała wiele do życzenia i w obawie przed niegospodarnością Zarządu i Rady Nadzorczej SM postanowiłam złożyć rezygnację z bycia członkiem SM. Stosowne pismo w tej sprawie złożyłam w kwietniu 2015r. W czerwcu 2015 roku otrzymałam zwrot wpłaconego udziału. W minioną środę Zarząd SM zwołał nadzwyczajne walne zgromadzenie, uczestniczyłam w nim już jako słuchacz. Na spotkaniu Przewodnicząca Rady Nadzorczej oznajmiła zebranym, że Zarząd SM podjął uchwałę, na mocy której członkowie oraz byli członkowie (dot. członkostwa od 01.06.2014) zobowiązani są do wpłaty kwoty 800 zł celem zapłaty wynagrodzenia panu, który niby świadczył usługi prawne dla SM. Nadmienić należy, że ów pan jest jednocześnie Prezesem Zarządu a łączna kwota jakiej żądają to około 90 000 zł.
  Moje pytanie brzmi czy taka uchwała wobec byłych członków ma moc prawną i czy ja w ogóle kiedykolwiek tak naprawdę byłam członkiem ponieważ nie otrzymałam uchwały którą to zostałabym przyjęta w poczet członków SM (zgodnie z Ustawą Prawo Spółdzielcze)? Czy w takiej sytuacji mogę domagać się zwrotu wpisowego wraz z odsetkami.

  • AMS

   Moniko – Spółdzielnia nie ma prawa żądać od Ciebie żadnych opłat związanych z byciem członkiem spółdzielni, ponieważ nigdy nim zgodnie z prawem nie byłaś. Są przepisy określające dokładnie, jakie warunki muszą być spełnione, aby zostać członkiem i jeśli te warunki nie zostały dotrzymane, to nie mają prawa Cię za nic ścigać.

 • MK

  W 1980r miałam pełny wkład na książęce mieszkaniowej, lecz by otrzymać mieszkanie musiałam wpłacić 1000,00 opłaty członkowskiej do Spółdzielni Mieszkaniowej. Mieszkania spółdzielczego nigdy nie otrzymałam, czy mam możliwość odzyskania wpłaconej kwoty?

 • Bozena

  Moja babcia odziedziczyła po swoim mężu (założycielu Spółdzielni Handlowo-Usługowej udziały. Poszła do Spółdzielni i złożyła deklarację o przyjęcie jej w poczet członków. Usłyszała, że warunkiem jest wpłata przez nią wpisowego, które wynosi 5 000,00zł (5 tys zł). Czy jest to zgodne z prawem?

 • Michał

  Spotkałem się ostatnio z ciekawą sytuacją. Jestem od wielu lat członkiem spółdzielni, mając spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu. W ostatnim czasie kupiłem nieruchomość z takim samym prawem w zasobach mojej spółdzielni. Teraz spółdzielnia zażądała ode mnie wpłaty za dodatkowe udziały z tytułu nabycia drugiego prawa do lokalu wraz z miejscem postojowym, co wynika ze statutu spółdzielni. Zatem, członek spółdzielni, który nabył drugi lokal lub miejsce postojowe w zasobach spółdzielni zobowiązany jest do wykupienia także dodatkowych udziałów w spółdzielni. Paradoks polega na tym, że gdybym nie był członkiem spółdzielni, to nie byłbym zobowiązany do wykupywania udziałów, a prawo do lokalu nie wiąże się już z członkostwem w spółdzielni mieszkaniowej. Mam zatem wątpliwość, czy takie postanowienie statutu spółdzielni, tj. nakładające na członka spółdzielni, który zakupił drugie (lub kolejne) spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, do wykupienia także dodatkowych udziałów w spółdzielni, w tym udziałów z tytułu zakupienia miejsca postojowego, jest zgodne z prawem.

 • Z...

  Dzień dobry. W 2010 roku uległo przekształceniu mieszkanie mojej mamy z mieszkania lokatorskiego na własnościowe. Wymagało to wpłacenie do Spółdzielni Mieszkaniowej 1-go udziału i wpisowego. W roku 2014 mama zmarła a ja nabyłem notarialnie prawo do mieszkania. Obecnie Spółdzielnia nie chce zwrócić mnie jako spadkobiercy ww udziału. Twierdzi że wynika to ze statutu SM. Nie chce też mnie, nie będącemu członkiem SM udostępnić nawet odpłatnie statutu. Na jakiej więc podstawie mogę dociekać zwrotu udziału? Proszę o poradę, Zbigniew Zaporowski.

  • Paulina

   Witam. Jeszcze w tym roku nabylam mieszkanie spoldzielcze wlasnosciowe po swoich rodzicach. Po okolo 3 miesiacach otrzymalam list odnosnie przystapienia do czlonkostwa w spoldzielni mieszkaniowej. Wytlumaczono mi tylko ze jezeli nie zaplace wpisowego jednorazowego w kwocie 800zl moj miesieczny czynsz wzrosnie zalezenie od m2 powierzchni mieszkania. Przekazano mi rowniez ze oplata dodatkowa za czynsz dzisiaj moze wynosic tyle a za pare lat nikt nie zagwarantuje mi czy te oplaty za brak czlonkostwa nie wzrosna?!. Prosze udzielic mi cennych inf odnosnie czlonkostwa? Co tak naprawde powinnam zrobic? Czy lepiej zaplacic byc tym czlonkiem u miec to z glowy czy jednak odprowadzac dodatkowe oplaty za jego brak w miesiecznym czynszu.

 • Zagubiona

  Tata stracil prawa lokatorskie w 2000r. W 2003r zmarł. W lokalu mieszkałam tylko ja i mama. Rok 2006 wyrok o eksmisje bez lokum zastępczego a w 2007 w marcu eksmisją!
  Wysokość długów ok20.000zl ( mieszkanie sprzedane na licytacj za ok200 000tys zł) teraz juz jest prawie 10lat od eksmisji i nagle sie dowiaduje ze powinni zwrócić mi różnice między tymi kwotami! Tylko czy nadal mam z mama prawo sie o to ubiegać

 • Robert

  czy jako jedyny spadkobierca po siostrze mogę obiegać się o prawo do lokalu i przyjecie w poczet członków spółdzielni jeżeli nie byłem tam w chwili śmierci siostry zameldowany. Mieszkanie jest lokalem spółdzielczym nie własnościowym

 • Marcin

  Mam pytanie czy w momencie kiedy nie jestem członkiem spółdzielni czy spółdzielnia ma prawo podwyższyć mi czynsz? U mnie jest to dokładnie 49 zł miesiecznie. Jeśli ma takie prawo to jaki jest prawny przypis
  Dziękuje

 • Ewa

  Dzien Dobry, tata przed śmiercią przeniusł członkostwo w spoldzielni na brata w raz z wkladem, czy ja jako córka mam jakies prawa do tego mieszkania

 • Ewa

  Dzien Dobry, tata przed śmiercią przeniósł członkostwo w spoldzielni na brata w raz z wkladem, czy ja jako córka mam jakies prawa do tego mieszkania,?

  • Ryszard Stolarz

   Witam. Niestety zbyt mało danych aby udzielić odpowiedzi. Tego typu rozważania mogą być przedmiotem komercyjnej porady po zapoznaniu się ze szczegółami sytuacji. Pozdrawiam.

 • ela1959

  dzień dobry.
  W czerwcu 2012 r sprzedałam mieszkanie i do tej pory wystąpiłam o zwrot udziałów. obecnie od 09.09.2017 wchodzą nowe przepisy gdzie nie będzie już wpłat za członkostwo. moje pytanie brzmi czy ten nie wypłacony udział może przepaść. Tak się dowiedziałam w Spółdzielni.

 • Wiktor

  Dzień dobry,

  Jak wygląda kwestia zwrotu udziału członkowskiego w świetle nowelizacji Ustawy o Spółdzielniach Mieszkaniowych z 2017 w przypadku wyodrębnienia się wspólnoty mieszkaniowej po wejściu ustawy w życie? Spółdzielnia do której należałem stwierdziła, że zgodnie z nowelą ww. ustawy nie na podstaw prawnych do zwrotu udziałów po ustaniu członkostwa w Spółdzielni.
  Spółdzielnia oczekuje ponoć na wytyczne ze Związku Rewizyjnego Spółdzielni Mieszkaniowych RP.
  Oczywiście moje zdanie jest zupełnie przeciwne. Proszę o opinię.

 • fala77

  Dzień dobry.
  Takie pytanie.6 lat temu kupiłem mieszkanie własnościowe z wpisem do księgi wieczystej.Miałem wybór aby zostać członkiem spółdzielni ale wiązało się to z opłatą 600zł więc zrezygnowałem i członkiem nigdy nie zostałem.Ostatnio spółdzielnia sobie o mnie przypomniała i zachęca mnie do zostania członkiem reklamując się że będę miał niższy czynsz.Opłaty już niby nie ma od 2017 roku.Gdzie jest haczyk?Czy teraz nie będąc członkiem muszę się stosować do ich uchwał?Nie zamierzam się zapisywać bo i tak nie bedę miał czasu biegać po walnych a i z nimi nikt nie wygra.

  • Ryszard Stolarz

   Jest pewna nieścisłość w Pana pytaniu bo nie wynika z niego czy ma Pan spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu czy odrębną własność lokalu. Jeżeli to pierwsze to członkiem stał się Pan z mocy prawa jeśli to drugie to ma Pan wybór. Członkowie mogą korzystać z nadwyżki bilansowej, co może skutkować obniżeniem opłat. Jeszcze taka dygresja do Pana zakończenia „z nimi nikt nie wygrywa” dlatego bo większość mówi, że „z nimi nikt nie wygra” i nie robi nic. I to nie dotyczy tylko spółdzielczości. Pozdrawiam.

 • czytelniczka

  czy członek spółdzielni posiadający tylko własnościowe prawo do garażu wolnostojącego a nie posiada mieszkania może być członkiem rady nadzorczej spółdzielni?

 • NINA

  Prezes spółdzielni doprowadził do bankructwa własną firmę na kilkaset tysięcy złotych i jego dochody zajął komornik. W trakcie konkursu na stanowisko prezesa zataił tą informację i konkurs wygrał,zajęcia wynagrodzenia posypały się jak był już zatrudniony. Nie jest członkiem tej spółdzielni. Czy członkowie spółdzielni powinni zaufać i powierzyć swoje pieniądze w zarządzanie takiej osoby?

  • jangi

   Może należy zadać pytanie ilu członków przyjdzie na walne zagłosować za odwołaniem, albo czy członkowie wystąpią z żądaniem zwołania walnego. Przecież najwyższym organem jest walne zgr. członków

  • Ryszard Stolarz

   To raczej nie jest pytanie z zakresu prawa 🙂 Zaufanie można zmierzyć tylko poprzez głosowanie za absolutorium, powołaniem czy odwołaniem

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress